• Stowarzyszenie Przyjaciół
    Polskiej Misji Katolickiej w Marly

św. Mikołaj

 

Św. Mikołaj bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych świętych. Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał go „patronem daru człowieka dla człowieka”.  Żartobliwie mówi się, że są cztery mikołajowe etapy życia:

  1. Wierzysz w św. Mikołaja
  2. Nie wierzysz w św. Mikołaja
  3. Jesteś św. Mikołajem
  4. Wyglądasz jak św. Mikołaj 

adwent 2020 

Adwent przed nami. Poniżej kilka propozycji na owocne przeżycie Adwentu w czasie epidemii. Prezentujemy naszym zdaniem najciekawsze z nich.

 

wieniec adwentowy

 

Adwent to początek nowego roku liturgicznego. Rok liturgiczny przypomina i jednocześnie pomaga przeżyć historię zbawienia, która dokanała się w Jezusie, przez Jezusa i dzięki Jezusowi. Z Adwentem związany jest m.in zwyczaj przygotowywania wieńca adwentowego. Zatem skąd się wziął i po co komu taki wieniec?

niebo

W modlitwie Ojcze nasz modlimy się: "Przyjdź Królestwo Twoje ... "

Co to jest to Królestwo Boże? 

Statystycznie słowa "Królestwo Boże" pojawiają się w Nowym Testamencie 122 razy - z tego 99 razy w trzech Ewangeliach synoptycznych (tzn w Ewangelii św. Marka, św. Mateusza i św. Łukasza), przy czym 90 z tych tekstów to słowa Jezusa.

Wiadomości

 

"Wiadomości"

to czasopismo Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii, które ukazuje się w formie papierowej, kolorowej od kilkudziesięciu lat i w sumie liczy już 583 numery.

saint martin de tours 1024x682

Dzisiaj, 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu wspominamy również św. Marcina. Ze wspomnieniem tego świętego, szczególnie w Wielkopolsce, wiąże się bardzo ciekawa tradycja przyrządzania gęsi oraz wypiekania rogali marcińskich. Kim był św. Marcin? Poniżej krotka historia życia tego nietuzinkowego świętego, znanego ze swojego głębokiego miłosierdzia.

 

święci

W tym roku Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopad ) i Dzień Zaduszny (2 listopad) przychodzi nam obchodzić w szczególnych okolicznościach i rzeczywistości. Covid 19 i tzw druga fala. Izolacja, w  Polsce zamknięte cmentarze, ograniczona liczba osób mogących brać udział we Mszy św., obawa o zdrowie i życie najbliższych. W Polsce przetaczająca się dodatkowa fala - fala walki o życie nienarodzonych. A te dwa święta to przecież święta Życia! 

JerzyPopieluszko

W 2018 roku Sejm RP uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest on obchodzony 19 października jako święto państwowe uchwalone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.

1809 Po obradach

 

W POCZĄTKACH kwietnia planowaliśmy coroczne Walne zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Marly, na które zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych. Miesiąc wcześniej w „Wiadomościach” ukazała się odpowiednia informacja, wszyscy zarezerwowaliśmy sobie piękną okrągłą datę 04.04.2020. Niestety panująca epidemia uniemożliwiła to spotkanie, które przesuniemy zapewnie na jesień.

św. Franciszek z Asyżu

Jak wielu minimalistów jest wśród świętych!

Minimalizm – współczesny trend, który jest odpowiedzią na masowy konsumpcjonizm. To świadome wybieranie tego, co jest mi niezbędne do szczęśliwego życia. To odpowiedzenie sobie na pytanie kim jestem, czego pragnę w życiu i co jest dla mnie najważniejsze.

Archanioł Michał

Kalendarz liturgiczny na przełomie września i października przypomina nam o istnieniu Aniołów. Są to istoty duchowe, niematerialne, nie mające ciała. Pośredniczą oni między Bogiem i ludźmi. Występują nie tylko w chrześcijaństwie i judaizmie, ale także w islamie i religiach staroirańskich. Aniołowie, istoty w które łatwiej wierzą dzieci albo osoby, które poszukują Boga, które często ocierają się o ezoteryke i wróżbiarstwo.

Association des Amis de la Mission Catholique Polonaise

Drodzy Członkowie, Sympatycy i wszyscy Państwo zainteresowani funkcjonowaniem PMK w Marly i w Szwajcarii


We wrześniu, po długiej przerwie związanej z pandemią, ukazał się bardzo interesujący nowy numer „Wiadomości”, przedstawiający między innymi historię powstania naszej Polskiej Misji Katolickiej w Marly, opisanej w wywiadzie przeprowadzonym z panem inż. Dionizym Simsonem przez księdza Artura Cząstkiewicza.

Matka Boża Bolesna

Matka Boska Bolesna lub Matka Boża Siedmiobolesna (łac. Mater Dolorosa) – to tytuł Maryi, który, podkreśla jej rolę jako współodkupicielki.

Matka Boska Bolesna jest patronką Polski, Węgier i Słowacji.

Jednym z ważniejszych miejsc polskiego kultu maryjnego jest Gietrzwałd – wioska leżąca między Olsztynem i Ostródą. To właśnie tutaj, w 1877 r. Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej.
gietrzwa

Stoczniamsza3

Dokładnie 40 lat temu w ostatni, gorący (nie tylko ze względu na panujące wtedy upały, ale i atmosferę w całym kraju) dzień sierpnia, komunistyczne władze, pod presją strajkujących w całym kraju robotników, zmuszone zostały do podpisania porozumień, które zawierały obietnicę realizacji 21 postulatów postawionych przez strajkujących.

W sobotę 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 100. rocznica Cudu nad Wisłą – “Bitwy Warszawskiej”, która ocaliła Europę przed bolszewickim najazdem. Ale nie każdy wie, że tego dnia obchodzone jest również święto Wojska Polskiego. 15 sierpnia jest ważną datą dla większości Polaków. W tym dniu przypadają dwa święta, które wywodzą się z wartości, które w Polakach zawsze były głęboko zakorzenione – patriotyzmu i religijności. Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jest obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązuje od 13 sierpnia 1992.

assomption de marie

Św. Brygida w kościele w Salem

Kościół obchodzi święto św. Brygidy Szwedzkiej (1303-1373), patronki Europy, w dniu 23 lipca. To niezwykła kobieta nie tylko na tamte czasy. Jej spojrzenie na odnowę i reformę społeczeństwa jest bardzo aktualna.

Canva Woman and Child Inside Car

 O Panie,

daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka.

Ty jesteś Dawcą Życia - proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie.

Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków.

św. Piotr i św. Paweł

Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła od III wieku obchodzona jest 29 czerwca. Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele, gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że w bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zakładał Kościoły czym zyskał miano „Apostoła Narodów". Obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w czasie prześladowania za cesarza Nerona.

Ks. Jerzy Popiełuszko głosił zasadę zło dobrem zwyciężaj fot. Wiki 3.0Andrzej Iwański

"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!" ( Rz 12,21 )

To zawołanie ks. Jerzego Popiełuszki jest dewizą, którą realizował całym swoim życiem. Słowa te były niezwykle ważne w czasie stanu wojennego, w epoce terroru, wrogości i nienawiści, ale i dziś są tak bardzo aktualne i potrzebne. Ks Jerzy był nieprzeciętnym społecznikiem. Kiedy w roku 80. wybuchła Solidarność i był strajk w Hucie Warszawa ks. Jerzy zaprzyjaźnił się z robotnikami i wszedł w ich życie.

bozecialoUroczystość Bożego Ciała jest uczczeniem Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa.Tego dnia, który wypada zawsze w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, przypomina się wiernym dogmat o realnej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

Święto Zesłania Ducha Świętego (gr. πεντηκοστή [ἡμέρα], łac. Pentecoste) – przypomina według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty (Dz 2,1-11).

Duccio Di Buoninsegna Pentecost

Episkopat

 

W dniu 20 maja 2020, Rada Federalna Szwajcarii, na wniosek Szwajcarskiej Konferencji Biskupów z dnia 12 maja, podjęła decyzje, że celebracje wszystkich rodzajów kultów religijnych będą mogły zostać wznowione na terenie całej Konfederacji Szwajcarskiej z dniem 28 maja 2020 r., pod warunkiem, że wspólnoty religijne przygotują do tego czasu plany ochrony przed koronawirusem (Covid-19). Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Federalna na posiedzeniu w dniu 20 maja 2020 r.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, polecamy modlitwie naszego wielkiego Rodaka i zamieszczamy list Prezydenta RP do środowisk polonijnych.

StulecieStrona

Z okazji Świąt Wielkanocnych, wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej oraz czytelnikom " Wiadomości " życzymy miłości, która jest ważniejsza od wszelkich dóbr, zdrowia, które pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile, a przede wszystkim odkrywania głębi Uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa i czerpania imocy do codziennego, dobrego i radosnego życia w rodzinie, we wspólnocie, wśród grup przyjaciół i wszędzie gdzie zawiodą Was ścieżki życia.

Zdrowych i radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego !

 

Zarząd Stowarzyszenia

Wielkanoc 2020

 

 

W związku z ograniczeniami wynikającymi z sytuacji sanitarnej związanej z pandemią koronawirusa, walne zebranie Stowarzyszenia nie odbędzie się w przewidzianym terminie, t.j. 4 kwietnia 2020.
Będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych o nowym terminie zebrania.

 

 

W związku z epidemią koronawirusa zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy Świętych, rekolekcji i innych wydarzeń religijnych przez telewizję i internet.

Drodzy Członkowie, Sympatycy i wszyscy zainteresowani przyszłością Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii i Stowarzyszenia Przyjaciół PMK.

 

Nasz tegoroczny list,  towarzyszący  życzeniom świąteczno-noworocznym, będzie być może dla niektórych zaskoczeniem a dla niektórych niestety powtarzającą się co roku narracją. Niemniej gorąco zachęcamy do przeczytania tych kilku słów.

Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii jest aktualnie jedyną ogólnoszwajcarską organizacją zrzeszającą polskich katolików w Szwajcarii.

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt przedstawić Państwu nową stronę www Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii z siedzibą w Marly.