• Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej
  • 2

cytaty o poście

 

"Nie wszyscy mogą pościć, ale wszyscy mogą kochać Boga."

"Niech poszczą wasze oczy. Oczy są nazywane oknami, przez które do duszy wchodzi szatan."

"Post, który wszyscy możecie praktykować, to strzeżenie waszego serca i waszych zmysłów."

św. Jan Bosko

 

„Lepiej jest pokonać swój język, niż pościć o chlebie i wodzie”.

św. Jan od Krzyża.

rekolekcje wp

 

Aktualne informacje dotyczące rekolekcji wielkopostnych i nabożeństw w 2021 w ośrodkach Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii.

Uwaga: Podane terminy są planowane. Jeśli będą surowsze przepisy w danym kantonie, rekolekcje mogą się nie odbyć! Proszę pytać swoich duszpasterzy o stan aktualny.

Kaplica Sykstyńska, Michał Anioł

 

Środa Popielcowa (Popielec)  w roku liturgicznym rozpoczyna Wielki Post. W tym dniu katolicy uczestniczą we Mszy Świętej i obrzędzie posypania głów popiołem. Kapłan przy tej czynności wypowiada: 

“Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię“- Mk 1, 15 

“Prochem jesteś i w proch się obrócisz“ - Rdz 3,19 

NAWRACAJCIE SIĘ I WIERZCIE

No właśnie jak tu wierzyć skoro mamy rozum? Dziś wielu osobom wydaje się, że wiara stoi w sprzeczności z rozumem i nauką.

1007px Pieter Bruegel d. Ä. 066

 

Karnawał trwa, chociaż jego początek dla innych może być w innym punkcie, to napewno koniec jest zawsze w tzw. Środzie Popielcowej. Chociaż i tutaj zdarzają się wyjątki, np w niektórych kantonach szwajcarskich pochody karnawałowe trwają jeszcze tydzień po Popielcu.

W artykule o historii pączka wspomniany jest obraz  Pietera Bruegel  "Walka postu z karnawałem". Osobiście jestem zdumiona jego aktualnością, skrajnością i opozycyjnością. O symbolice tego obrazu możecie Państwo przeczytać np tutaj. 

tłusty czwartek 

Zwyczaje przypominające tłusty czwartek sięgają korzeniami czasów pogańskich. Świętowano wówczas odejście zimy a nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się głównie na jedzeniu tłustych potraw. 

Tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim to ostatni czwartek przed wielkim postem.

 Zygmunt Narkiewicz Matka Boska Gromniczna 1926

2 lutego przypada jedno z najdawniejszych świąt chrześcijańskich – Ofiarowania Pańskiego. W Jerozolimie było obchodzone już w IV w., w Rzymie od V w.

razem Marly

Krótki rys historyczny

W maju 1950 r. na I Kongresie Polonii Szwajcarskiej zorganizowanym przez O. Innocentego Bocheńskiego – dominikanina, byłego kapelana wojskowego i profesora filozofii we Fryburgu została podjęta decyzja o powołaniu Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii.

POLSKA MISJA KATOLICKA W SZWAJCARII

Nieinstytucjonalne duszpasterstwo polskie w Szwajcarii 

Jest ono związane z powstaniem „Polskiego Stowarzyszenia w Zurychu" w roku 1865. (Polnische Verein in Zürich). Do Szwajcarii przybyło wtedy około 1000 emigrantów po powstaniu styczniowym.

trzej krolowie z Rawenny

 

Obchodzona 6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana też Świętem Trzech Króli lub Szczodrym Wieczorem (z uwagi na dawną tradycję obdarowywania tego dnia dzieci prezentami) jest jedną z najstarszych uroczystości uświęconych przez Kościół.

Boże Narodzenie 2020 karta z życzeniami

 

Naglowek

Kochani,

Dobiega końca zaskakujący rok 2020. Zmusił nas do przewartościowania naszego życia i przyzwyczajeń. Okazało się, że możemy obejść się bez nowych ubrań czy mebli, z większą trudnością przyszło nam pogodzić się z ograniczeniem przemieszczania się, ale są rzeczy, które stały się jeszcze bardziej potrzebne: obecność drugiego człowieka, wspólnoty i dzielenia się swoją wiarą w rzeczywistej liturgii, nie tej wirtualnej na ekranie telewizora czy komputera. Wiemy, że Bóg jest wszędzie, ale kiedy możemy go spotkać wspólnie staje się jakby bardziej obecny.

św. Mikołaj

 

Św. Mikołaj bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych świętych. Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał go „patronem daru człowieka dla człowieka”.  Żartobliwie mówi się, że są cztery mikołajowe etapy życia:

  1. Wierzysz w św. Mikołaja
  2. Nie wierzysz w św. Mikołaja
  3. Jesteś św. Mikołajem
  4. Wyglądasz jak św. Mikołaj 

adwent 2020 

Adwent przed nami. Poniżej kilka propozycji na owocne przeżycie Adwentu w czasie epidemii. Prezentujemy naszym zdaniem najciekawsze z nich.

 

wieniec adwentowy

 

Adwent to początek nowego roku liturgicznego. Rok liturgiczny przypomina i jednocześnie pomaga przeżyć historię zbawienia, która dokanała się w Jezusie, przez Jezusa i dzięki Jezusowi. Z Adwentem związany jest m.in zwyczaj przygotowywania wieńca adwentowego. Zatem skąd się wziął i po co komu taki wieniec?

niebo

W modlitwie Ojcze nasz modlimy się: "Przyjdź Królestwo Twoje ... "

Co to jest to Królestwo Boże? 

Statystycznie słowa "Królestwo Boże" pojawiają się w Nowym Testamencie 122 razy - z tego 99 razy w trzech Ewangeliach synoptycznych (tzn w Ewangelii św. Marka, św. Mateusza i św. Łukasza), przy czym 90 z tych tekstów to słowa Jezusa.

Wiadomości

 

"Wiadomości"

to czasopismo Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii, które ukazuje się w formie papierowej, kolorowej od kilkudziesięciu lat i w sumie liczy już 583 numery.

saint martin de tours 1024x682

Dzisiaj, 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu wspominamy również św. Marcina. Ze wspomnieniem tego świętego, szczególnie w Wielkopolsce, wiąże się bardzo ciekawa tradycja przyrządzania gęsi oraz wypiekania rogali marcińskich. Kim był św. Marcin? Poniżej krotka historia życia tego nietuzinkowego świętego, znanego ze swojego głębokiego miłosierdzia.

 

święci

W tym roku Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopad ) i Dzień Zaduszny (2 listopad) przychodzi nam obchodzić w szczególnych okolicznościach i rzeczywistości. Covid 19 i tzw druga fala. Izolacja, w  Polsce zamknięte cmentarze, ograniczona liczba osób mogących brać udział we Mszy św., obawa o zdrowie i życie najbliższych. W Polsce przetaczająca się dodatkowa fala - fala walki o życie nienarodzonych. A te dwa święta to przecież święta Życia! 

JerzyPopieluszko

W 2018 roku Sejm RP uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest on obchodzony 19 października jako święto państwowe uchwalone w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.

1809 Po obradach

 

W POCZĄTKACH kwietnia planowaliśmy coroczne Walne zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Marly, na które zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych. Miesiąc wcześniej w „Wiadomościach” ukazała się odpowiednia informacja, wszyscy zarezerwowaliśmy sobie piękną okrągłą datę 04.04.2020. Niestety panująca epidemia uniemożliwiła to spotkanie, które przesuniemy zapewnie na jesień.

św. Franciszek z Asyżu

Jak wielu minimalistów jest wśród świętych!

Minimalizm – współczesny trend, który jest odpowiedzią na masowy konsumpcjonizm. To świadome wybieranie tego, co jest mi niezbędne do szczęśliwego życia. To odpowiedzenie sobie na pytanie kim jestem, czego pragnę w życiu i co jest dla mnie najważniejsze.

Archanioł Michał

Kalendarz liturgiczny na przełomie września i października przypomina nam o istnieniu Aniołów. Są to istoty duchowe, niematerialne, nie mające ciała. Pośredniczą oni między Bogiem i ludźmi. Występują nie tylko w chrześcijaństwie i judaizmie, ale także w islamie i religiach staroirańskich. Aniołowie, istoty w które łatwiej wierzą dzieci albo osoby, które poszukują Boga, które często ocierają się o ezoteryke i wróżbiarstwo.

Association des Amis de la Mission Catholique Polonaise

Drodzy Członkowie, Sympatycy i wszyscy Państwo zainteresowani funkcjonowaniem PMK w Marly i w Szwajcarii


We wrześniu, po długiej przerwie związanej z pandemią, ukazał się bardzo interesujący nowy numer „Wiadomości”, przedstawiający między innymi historię powstania naszej Polskiej Misji Katolickiej w Marly, opisanej w wywiadzie przeprowadzonym z panem inż. Dionizym Simsonem przez księdza Artura Cząstkiewicza.

Matka Boża Bolesna

Matka Boska Bolesna lub Matka Boża Siedmiobolesna (łac. Mater Dolorosa) – to tytuł Maryi, który, podkreśla jej rolę jako współodkupicielki.

Matka Boska Bolesna jest patronką Polski, Węgier i Słowacji.

Jednym z ważniejszych miejsc polskiego kultu maryjnego jest Gietrzwałd – wioska leżąca między Olsztynem i Ostródą. To właśnie tutaj, w 1877 r. Matka Boża objawiała się dwóm dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej.
gietrzwa

Stoczniamsza3

Dokładnie 40 lat temu w ostatni, gorący (nie tylko ze względu na panujące wtedy upały, ale i atmosferę w całym kraju) dzień sierpnia, komunistyczne władze, pod presją strajkujących w całym kraju robotników, zmuszone zostały do podpisania porozumień, które zawierały obietnicę realizacji 21 postulatów postawionych przez strajkujących.

W sobotę 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 100. rocznica Cudu nad Wisłą – “Bitwy Warszawskiej”, która ocaliła Europę przed bolszewickim najazdem. Ale nie każdy wie, że tego dnia obchodzone jest również święto Wojska Polskiego. 15 sierpnia jest ważną datą dla większości Polaków. W tym dniu przypadają dwa święta, które wywodzą się z wartości, które w Polakach zawsze były głęboko zakorzenione – patriotyzmu i religijności. Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jest obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r., stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązuje od 13 sierpnia 1992.

assomption de marie

Św. Brygida w kościele w Salem

Kościół obchodzi święto św. Brygidy Szwedzkiej (1303-1373), patronki Europy, w dniu 23 lipca. To niezwykła kobieta nie tylko na tamte czasy. Jej spojrzenie na odnowę i reformę społeczeństwa jest bardzo aktualna.

Canva Woman and Child Inside Car

 O Panie,

daj mi pewną rękę, dobre oko, doskonałą uwagę, bym nie pozostawił za sobą płaczącego człowieka.

Ty jesteś Dawcą Życia - proszę Cię przeto, spraw bym nie stał się przyczyną śmierci tych, którym Ty dałeś życie.

Zachowaj, o Panie, wszystkich którzy będą mi towarzyszyć od jakichkolwiek nieszczęść i wypadków.

 

Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła od III wieku obchodzona jest 29 czerwca. Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele, gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że w bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zakładał Kościoły czym zyskał miano „Apostoła Narodów". Obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w czasie prześladowania za cesarza Nerona.

 "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!" ( Rz 12,21 )

To zawołanie ks. Jerzego Popiełuszki jest dewizą, którą realizował całym swoim życiem. Słowa te były niezwykle ważne w czasie stanu wojennego, w epoce terroru, wrogości i nienawiści, ale i dziś są tak bardzo aktualne i potrzebne. Ks Jerzy był nieprzeciętnym społecznikiem. Kiedy w roku 80. wybuchła Solidarność i był strajk w Hucie Warszawa ks. Jerzy zaprzyjaźnił się z robotnikami i wszedł w ich życie.

bozecialoUroczystość Bożego Ciała jest uczczeniem Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa.Tego dnia, który wypada zawsze w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej, przypomina się wiernym dogmat o realnej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

Święto Zesłania Ducha Świętego (gr. πεντηκοστή [ἡμέρα], łac. Pentecoste) – przypomina według Dziejów Apostolskich wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach (ksenolalia) oraz otrzymali inne dary duchowe – charyzmaty (Dz 2,1-11).

Duccio Di Buoninsegna Pentecost

Episkopat

 

W dniu 20 maja 2020, Rada Federalna Szwajcarii, na wniosek Szwajcarskiej Konferencji Biskupów z dnia 12 maja, podjęła decyzje, że celebracje wszystkich rodzajów kultów religijnych będą mogły zostać wznowione na terenie całej Konfederacji Szwajcarskiej z dniem 28 maja 2020 r., pod warunkiem, że wspólnoty religijne przygotują do tego czasu plany ochrony przed koronawirusem (Covid-19). Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Federalna na posiedzeniu w dniu 20 maja 2020 r.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, polecamy modlitwie naszego wielkiego Rodaka i zamieszczamy list Prezydenta RP do środowisk polonijnych.

StulecieStrona

Z okazji Świąt Wielkanocnych, wszystkim członkom i sympatykom Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej oraz czytelnikom " Wiadomości " życzymy miłości, która jest ważniejsza od wszelkich dóbr, zdrowia, które pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile, a przede wszystkim odkrywania głębi Uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa i czerpania imocy do codziennego, dobrego i radosnego życia w rodzinie, we wspólnocie, wśród grup przyjaciół i wszędzie gdzie zawiodą Was ścieżki życia.

Zdrowych i radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego !

 

Zarząd Stowarzyszenia

Wielkanoc 2020

 

 

W związku z ograniczeniami wynikającymi z sytuacji sanitarnej związanej z pandemią koronawirusa, walne zebranie Stowarzyszenia nie odbędzie się w przewidzianym terminie, t.j. 4 kwietnia 2020.
Będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych o nowym terminie zebrania.

 

 

W związku z epidemią koronawirusa zachęcamy do korzystania z transmisji Mszy Świętych, rekolekcji i innych wydarzeń religijnych przez telewizję i internet.

Drodzy Członkowie, Sympatycy i wszyscy zainteresowani przyszłością Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii i Stowarzyszenia Przyjaciół PMK.

 

Nasz tegoroczny list,  towarzyszący  życzeniom świąteczno-noworocznym, będzie być może dla niektórych zaskoczeniem a dla niektórych niestety powtarzającą się co roku narracją. Niemniej gorąco zachęcamy do przeczytania tych kilku słów.

Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii jest aktualnie jedyną ogólnoszwajcarską organizacją zrzeszającą polskich katolików w Szwajcarii.

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt przedstawić Państwu nową stronę www Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii z siedzibą w Marly.