• 1 Kopia
  • 3 Kopia

ks Korneliusz Broniarczyk

Mam na imię ksiądz Kordian Andrzej Broniarczyk. Przybyłem do Marly z Diecezji Lubelskiej, w której dziesięć lat temu otrzymałem świecenia kapłańskie. Mam 35 lat i pochodzę z małej miejscowości Załucze, z parafii świętego Bartłomieja w Niedrzwicy Kościelnej. Jestem najstarszy spośród czwórki braci.

Od dziecka byłem ministrantem, a jako młody chłopak angażowałem się w młodzieżową grupę działającą przy mojej parafii. Głos powołania usłyszałem w klasie maturalnej przygotowując się na studia medyczne. Po latach zrozumiałem, jak wiele wspólnego ma kapłaństwo z medycyną.


Do tej pory pracowałem w dwóch ośrodkach duszpasterskich. Przez pierwsze pięć lat byłem wikariuszem w wiejsko-miejskiej parafii Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim, a kolejne pięć pracowałem w Lublinie w budującej się parafii Przemienienia Pańskiego. Od dwóch lat jestem doktorantem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studiuję Teologię Praktyczną w Katedrze Katechetyki Integralnej. Na początku tego roku modliłem się u grobu św. Piotra Kanizjusza we Fryburgu. Święty ten dla każdego katechety jest postacią wybitną jako znakomity dydaktyk i autor jednych z najważniejszych katechizmów. Nie sądziłem wówczas, że za kilka miesięcy zamieszkam w Marly, dosłownie w cieniu Jego obecności.


Praca dydaktyczno-wychowawcza jest moją pasją. Uwielbiam katechizować, słuchać młodych, razem z nimi poszukiwać dróg doświadczenia Boga. W wolnym czasie słucham muzyki, w szczególności klasycznej. Jestem ciekawy świata. Interesuję się astronomią, kosmologią, naukami przyrodniczymi, sztuką i architekturą. Inspirującą dla mnie postacią jest święta Hildegarda z Bingen, która potrafiła łączyć głęboką duchowość z ogromną ciekawością otaczającego świata. W życiu staram się kierować zawołaniem świętego Anzelma o wierze, która poszukuje zrozumienia. Ufam, że czas dany mi w Polskiej Misji Katolickiej będzie dla nas wszystkich wspólnym poszukiwaniem Boga, wzrastaniem w wierze i odnajdywaniem Jego piękna w świecie.