• 1 Kopia
  • 3 Kopia

zmartwychwstanie

Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
Składają jej wierni uwielbień swych dary.
Odkupił swe owce Baranek bez skazy,
Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
Maryjo, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

walne zebranie

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół PMK w Marly,

Rozpoczęty właśnie 2024 rok jest początkiem 21 roku powstania naszego stowarzyszenia.
Z całą pewnością to ogromny powód do radości spojrzeć wstecz i widzieć, tydzień po tygodniu, jak istotny jest jego wkład w duszpasterstwo polskojęzyczne w Szwajcarii wśród naszych Rodaków, a także ciągłą żywotność dziedzictwa jakim jest istnienie w Marly tego „Polskiego Domu”, w którym siedzibę ma też nasze stowarzyszenie.

walne zebranie

 Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Marly

serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych działalnością Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii a szczególnie członków i sympatyków Stowarzyszenia na:

 

Walne Zebranie 

w sobotę, 27 - go kwietnia 2024 r o godz. 10.30 

w siedzibie PMK w Marly

Boże narodzenie.jpg

 Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Marly

 W Wigilię Bożego Narodzenia niech Gwiazda pokoju wskazuje nam drogę.

Zapomnijmy o uprzedzeniach, ciepłem otulmy naszych bliskich i uśmiechnijmy się do siebie.

walne zebranie

 

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Marly,

Na naszym ostatnim Walnym zebraniu 13 maja tego roku były poruszone dwie sprawy. Dobra wiadomość to obecność kilku nowych osób, chętnych do pomocy zarządowi. Drugą, gorszą dla nas informacją był fakt, że najważniejszy lokal w należącym do Fundacji O.J.M.Bocheńskiego budynku w Fryburgu nadal pozostawał nie wynajęty, powodując duży ubytek w jej dochodach, w związku z czym nie możemy czasowo liczyć na żadną pomoc z jej strony.

walne zebranie

 

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej,

Jak zapowiadaliśmy w poprzednim numerze „Wiadomości”, 13 maja odbyło się kolejne Walne Zebranie naszego Stowarzyszenia. Jak zwykle, w przyjacielskiej ale i zatroskanej atmosferze pochyliliśmy się nad sytuacją Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii i nad naszymi możliwościami niesienia Jej poparcia i pomocy.

Zebranie przyniosło nam dwie nowiny, jedną dobrą i jedną złą.

walne zebranie

Wielkanoc 2023

 

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej,

Okres koło Wielkanocy 2003-go roku (to już 20 lat temu) był bardzo trudny dla naszej Polskiej Misji Katolickiej w Marly.

Przetrwa czy nie?

Będzie w niej polski ksiądz kanonicznie zatwierdzony przez lokalne władze kościelne czy też ogromny wysiłek naszych poprzedników zostanie zaprzepaszczony?

walne zebranie

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Marly

serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych działalnością Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii a szczególnie członków i sympatyków Stowarzyszenia na:

 

Walne Zebranie 

w sobotę, 13-go maja 2023 o godz. 10.30 

w siedzibie PMK w Marly

Jezus Zmartwychwstaly

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych wszystkim Członkom i Sympatykom Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej

oraz Czytelnikom „Wiadomości” składamy najserdeczniejsze życzenia

 20230317 192858

 

W dniu 17 marca 2023 pan Andrzej Dera, minister Sekretarz Stanu w kancelarii Prezydenta RP, wręczył wysokie odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę naszym rodakom i przyjaciołom za pracę na rzecz szwajcarskiej Polonii oraz promocję Polski, polskiej historii, kultury i tradycji oraz związków polsko - szwajcarskich. Wśród odznaczonych znalazł się m.in. p. Dionizy Simson, wieloletni prezes Fundacji o. Bocheńskiego w Szwajcarii.

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z tego ważnego wydarzenia.

 

 

 

3kondolencje w ramce D.Simson

Swieta Bozego Narodzenia

walne zebraniegrudzień 2022

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół PMK w Marly,

Od czasu pandemii mamy nareszcie nadzieję, że niezmieniony od wielu lat zarząd, wzbogacony na ostatnim walnym zebraniu czterema nowymi członkami, będzie mógł częściej spotkać się osobiście i próbować bardziej niż to się udawało w ostatnich trzech latach, popularyzować naszą działalność.

ks Korneliusz Broniarczyk

Mam na imię ksiądz Kordian Andrzej Broniarczyk. Przybyłem do Marly z Diecezji Lubelskiej, w której dziesięć lat temu otrzymałem świecenia kapłańskie. Mam 35 lat i pochodzę z małej miejscowości Załucze, z parafii świętego Bartłomieja w Niedrzwicy Kościelnej. Jestem najstarszy spośród czwórki braci.

walne zebranie

 

W sytuacji stopniowego przejmowania ośrodków Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii przez parafie lokalne i ograniczenia ich działalności, tym ważniejsze jest podtrzymanie istnienia Polskiej Misji Katolickiej w Marly, prowadzącej duszpasterstwo polskojęzyczne w jedynym w Szwajcarii miejscu należącym do wspólnoty polskiej, prywatnej fundacji im. o. Bocheńskiego.

 

QRadres

 

Szanowni Państwo, w związku ze zmianą formy biuletynu płatniczego na terenie całej Szwajcarii i obowiązkowym przejściem na tzw. kod QR (quick response code - kod szybkiej odpowiedzi), zamieszczamy poniżej kod QR do wpłat na konto Stowarzyszenia Przyjaciół PMK. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy za wsparcie!

Maria i Andrzej Fornalscy

W maju tego roku pożegnaliśmy śp. dr Marię Fornalską, żonę śp. inż. Andrzeja Fornalskiego, byłego Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej, którego nieuleczalna choroba zabrała w 2014 r. To dzięki wsparciu swojej żony Marii, Andrzej mógł być apostołem świeckim, zarówno w miejscowej wspólnocie Gnadenthal, jak i na poziomie narodowym. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Ogólnoszwajcarskiej Rady Duszpasterskiej, był członkiem Ogólnoszwajcarskiej Rady Koordynacyjnej, członkiem Fundacji im. O.J. Bocheńskiego. Reprezentował szwajcarską Polonię jako delegat Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii do Polskiej Rady Duszpasterskiej Krajów Europy Zachodniej.

Genewa2
 
W związku ze zmianą sytuacji prawnej Wspólnoty polskich katolików w Genewie wynikającą z nowego modelu funkcjonowania misji obcojęzycznych zaproponowanego przez lokalny Kościół, modelu ktory nie daje niestety żadnej gwarancji trwania naszego polskojęzycznego duszpasterstwa, nauczeni  wieloletnim doświadczeniem, celem zabezpieczenia środków finansowych na dalsze działanie duszpasterstwa polskiego w Genewie, oszczędności polskiej wspólnoty zostały czasowo przekazane w depozyt Stowarzyszeniu Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii do momentu ustalenia nowych ram funkcjonowania Polskiej Misji Katolickiej w Genewie.
 
Magdalena Ostrowska - przewodnicząca ROD w Genewie 
Katarzyna Jurga - skarbnik ROD
Paulina Pudelek - sekretarz ROD
Jolanta Tyszko - członek ROD
Dr Marcin Brynda - mąż zaufania, vice-przewodniczący Fundacji o. Bocheńskiego w Marly
Dr Andrzej Pazera - przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół PMK w Szwajcarii

Jozef Maria Bochenski

 

Dzisiaj zapraszamy Państwa na niezwykle interesujący wywiad z p. Dr Andrzejem Pazerą, działaczem polonijnym, który od prawie pół wieku uczestniczy w tworzeniu i działalności Polskiej Misji Katolickiej. W wywiadzie wiele nieznanych faktów oraz refleksja nad wyzwaniami, które stawia dziś działalność PMK w świetle ostatnich zmian w strukturach kościoła szwajcarskiego. Serdecznie zapraszamy!

 

 
 

Naglowek

Od rozpoczęcia pandemii nie odbyły się kolejne Walne zebrania Stowarzyszenia, jednakże Stowarzyszenie wciąż działa i nadal zapewnia stypendium dodatkowego księdza działającego z siedziby PMK Marly w różnych mniejszych ośrodkach polonijnych Szwajcarii. Ponieważ w tym roku dobiega końca kadencja dotychczasowego Zarządu Stowarzyszenia 

Naglowek

Drodzy Członkowie i Sympatycy naszego Stowarzyszenia,

Zbliżająca się Wielkanoc to tradycyjnie druga data w ciągu roku kiedy zwracamy się do Państwa z informacją o działaniu zarządu i prosimy o dalszą pomoc w kontynuacji naszej wspólnej sprawy. Z powodu pandemii przez ostatnie dwa lata nie odbyło się żadne walne zebranie. Według statutów w tym roku należy dokonać wyboru nowego zarządu i mamy nadzieję, że sytuacja pozwoli nam na zorganizowanie Walnego zebrania wyborczego, które przewidziane jest 14 maja tego roku. 

Święto Objawienia Pańskiego kojarzy nam się z królami (lub magami) w liczbie trzech, zgodnie z tradycją. Pochodzący z Persji, Mezopotamii, a dokładniej Babilonu (obecny Irak), astrologowie ci są prowadzeni przez gwiazdę z tysiącem świateł skierowanych do Betlejem w Judei, aby czcić i chwalić bardzo małą istotę, przyszłego króla, któremu na imię Jezus. Ci potężni posłańcy staną się Jego sługami, aby głosić dobrą nowinę, że narodził się nam Zbawiciel.

TRE44

 

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej oraz czytelnicy "Wiadomości",
poniżej zamieszczamy życzenia Zarządu Stowarzyszenia na nadchodzące Boże Narodzenie oraz Nowy Rok i tekst Przewodniczącego Zarządu podsumowujący kończący się rok 2021.

 

BozeNarodzenie27

walne zebranie

 

 

Drodzy Przyjaciele, 

z powodów niezależnych od Zarządu planowane na 16 pazdziernika 2021 Walne zebranie Stowarzyszenia Polskiej Misji Katolickiej w Marly zostalo anulowane.

Przepraszamy.

Gawron

W 2021 roku dyplomem „Wybitny Polak” w kategorii „Osobowość” został uhonorowany ks. Krystian Gawron, były rektor Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. Obecnie ks. Gawron piastuje funkcję vice-rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji oraz jest odpowiedzialny za Polskie Seminarium w Paryżu.

walne zebranie

wiosna 2021

Coroczne Walne Zebranie
Stowarzyszenia Przyjaciół PMK w Marly

 

Drodzy czytelnicy „Wiadomości”, członkowie, sympatycy czy tylko bierni obserwatorzy działalności Stowarzyszenia Przyjaciół PMK w Marly,

Już drugi rok, mimo najlepszych chęci nie udaje nam się zorganizować corocznego Walnego zebrania naszego Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że sytuacja sanitarna rozwinie się w dobrym kierunku i być może uda nam się zaproponować konkretną datę na początku jesieni. Obecnie istnieje zbyt duże ryzyko, że w ostatniej chwili trzeba byłoby odwołać zebranie, dlatego na razie ograniczamy się do tego informacyjnego artykułu.

Association des Amis de la Mission Catholique Polonaise

kwiecień 2021

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół PMK w Marly,

Jesteśmy nadal w pełnej pandemii. Druga fala następuje po pierwszej, obawiamy się trzeciej, światełko nadziei wzbudza stworzenie szczepionki ale opóźnienia w dostawach nie pozwalają na zaszczepienie się wszystkich chętnych. Trwamy w Wielkim Poście kontaktów z przyjaciółmi i bliskimi, spotkań w większym gronie, wspólnotowych zebrań i uroczystości, swobodnego przemieszczania się, wyjazdów do kraju.

Naglowek

Kochani,

Dobiega końca zaskakujący rok 2020. Zmusił nas do przewartościowania naszego życia i przyzwyczajeń. Okazało się, że możemy obejść się bez nowych ubrań czy mebli, z większą trudnością przyszło nam pogodzić się z ograniczeniem przemieszczania się, ale są rzeczy, które stały się jeszcze bardziej potrzebne: obecność drugiego człowieka, wspólnoty i dzielenia się swoją wiarą w rzeczywistej liturgii, nie tej wirtualnej na ekranie telewizora czy komputera. Wiemy, że Bóg jest wszędzie, ale kiedy możemy go spotkać wspólnie staje się jakby bardziej obecny.

Wiadomości

 

"Wiadomości"

to czasopismo Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii, które ukazuje się w formie papierowej, kolorowej od kilkudziesięciu lat i w sumie liczy już 583 numery.

1809 Po obradach

 

W POCZĄTKACH kwietnia planowaliśmy coroczne Walne zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Marly, na które zaprosiliśmy wszystkich zainteresowanych. Miesiąc wcześniej w „Wiadomościach” ukazała się odpowiednia informacja, wszyscy zarezerwowaliśmy sobie piękną okrągłą datę 04.04.2020. Niestety panująca epidemia uniemożliwiła to spotkanie, które przesuniemy zapewnie na jesień.

Association des Amis de la Mission Catholique Polonaise

Drodzy Członkowie, Sympatycy i wszyscy Państwo zainteresowani funkcjonowaniem PMK w Marly i w Szwajcarii


We wrześniu, po długiej przerwie związanej z pandemią, ukazał się bardzo interesujący nowy numer „Wiadomości”, przedstawiający między innymi historię powstania naszej Polskiej Misji Katolickiej w Marly, opisanej w wywiadzie przeprowadzonym z panem inż. Dionizym Simsonem przez księdza Artura Cząstkiewicza.

W związku z ograniczeniami wynikającymi z sytuacji sanitarnej związanej z pandemią koronawirusa, walne zebranie Stowarzyszenia nie odbędzie się w przewidzianym terminie, t.j. 4 kwietnia 2020.
Będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych o nowym terminie zebrania.

 

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii jest aktualnie jedyną ogólnoszwajcarską organizacją zrzeszającą polskich katolików w Szwajcarii.

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt przedstawić Państwu nową stronę www Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii z siedzibą w Marly.