• 1 Kopia
  • 3 Kopia

walne zebranie

Wielkanoc 2023

 

Drodzy Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Misji Katolickiej,

Okres koło Wielkanocy 2003-go roku (to już 20 lat temu) był bardzo trudny dla naszej Polskiej Misji Katolickiej w Marly.

Przetrwa czy nie?

Będzie w niej polski ksiądz kanonicznie zatwierdzony przez lokalne władze kościelne czy też ogromny wysiłek naszych poprzedników zostanie zaprzepaszczony?

Po kilku poprzedzających naradach, dnia 19-ego października 2003 roku odbyło się konstytutywne, założycielskie zebranie, powołujące do życia nasze stowarzyszenie. Ułożono statut, po kilku poprawkach i uzgodnieniach otrzymaliśmy najpierw status użyteczności kultycznej a następnie, po odwołaniu się, nareszcie w 2006 roku status użyteczności publicznej. Dziękujemy za to ogromnie lokalnym władzom kościelnym i świeckim a także wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili.

W tamtych latach na zebrania przybywali chętni z całej Szwajcarii, a pierwszym prezesem został wybrany śp. Pan Andrzej Fornalski. Radość była duża i chętnych na członkostwo też nie brakowało. Niestety po tych pierwszych kilkunastu najbardziej hojnych latach zapał naszych Rodaków, zwłaszcza po otwarciu granic, dzisiaj opadł i liczba naszych członków i sympatyków, którzy wspierają nas bez deklarowania członkostwa, to około 30 procent stanu początkowego.

Czyżby to, co stanie się dalej z naszym Marly - dziedzictwem naszych poprzedników, stało się nam obojętne? Jako zarząd nie chcemy w to uwierzyć i mimo, że nasza sytuacja finansowa zaczyna być krytyczna i poprawiła się tylko nieznacznie w ostatnich miesiącach, liczymy dalej na Państwa pomoc, aby nadchodzące za 2 lata 75-lecie istnienia PMK w Marly na helweckiej ziemi były kontynuacją naszego w nią wkładu a nie jego końcem.

Aby przypomnieć czy też przedstawić nowym zainteresowanym działalność naszego Stowarzyszenia, serdecznie zapraszamy na tegoroczne Walne zebranie, które odbędzie się 13 maja 2023 o godz. 10.30 w Marly.

Wszystkim Państwu życzymy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

 

Zarząd i Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia