• 1 Kopia
  • 3 Kopia

peregrino

Okres letni jest dla katolików częstą okazją do pielgrzymek, czy to krótkich, w najbliższym otoczeniu swego miejsca zamieszkania, czy też dalekich, do miejsc oddalonych o setki a nawet tysiące kilometrów. W Polsce najbardziej popularne są pielgrzymki do sanktuarium na Jasnej Górze lub do Ostrej Bramy w Wilnie.

Mniej znaną w Polsce, ale popularną drogą pielgrzymkową w Europie zachodniej, jest szlak św. Jakuba, popularnie zwany drogą do Santiago. Historia tego pielgrzymkowego szlaku sięga IX wieku, kiedy to rozpoczęto regularne pielgrzymki do Katedry w Santiago de Compostela. Istniejąca od ponad tysiąca lat droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

Ciekawostką jest, iż w Szwajcarii istnieje odcinek drogi św.  Jakuba uczęszczany przez pielgrzymów regularnie od wielu lat. Ciekawe informacje na temat tego odcinka drogi do Compostela można znaleźć na stronie myswitzerland.com:

https://www.myswitzerland.com/pl/zainteresowania/route/droga-w-jakuba-schwarzenburgfryburg/

https://www.myswitzerland.com/pl/zainteresowania/szlak-w-jakuba-pielgrzymka-dawnymi-ladami/

oraz na stronie Szwajcarskie Blabliblu:

https://www.blabliblu.pl/2016/05/11/przez-szwajcarie-szlakiem-swietego-jakuba/

W tym roku tym szlakiem podąża jeden z naszych przyjaciół. Podjął wysiłek przejścia z Siedlec do Santiago, co daje niebagatelną odległość 3057 km. Polecamy go waszej modlitwie, i zachęcamy do śledzenia jego pielgrzymkowych przeżyć na bieżąco na Facebook ’u

https://www.facebook.com/100000575444091/posts/4727110467318088/