• 3 Kopia
  • 1 Kopia

wniebowziecie nmp oczami artystow wniebowziecie

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane w polskiej tradycji jako święto Matki Bożej Zielnej - od kwiatów i ziół święconych w tym dniu w kościołach. Ten dzień to również Święto Wojska Polskiego - obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.


Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to kulminacja lipcowego i sierpniowego pielgrzymowania na Jasną Górę. To jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W tradycji ludowej nazywane świętem Matki Bożej Zielnej.

15  sierpnia to również Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12–15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.
Kluczową rolę w zwycięstwie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W  bitwie, po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.