• 1 Kopia
  • 3 Kopia

flaga

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku.

Obecny kształt oraz barwy flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej określa ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku (z kilkoma nowelizacjami). Są to dwa równe prostokąty o biało-czerwonych barwach, które odwzorowują kolory godła polskiego (biały orzeł na czerwonym tle), obowiązującego od XIII wieku, kiedy to panująca dynastia Piastów, wizerunek orła białego uznała za oficjalny symbol państwa.

Znak w herbie lub godle jest ważniejszą jego częścią, dlatego biały jest na górze, czerwony na dole. Obowiązująca czerwień na fladze to CIELUV - model przestrzeni barw, którego zadaniem jest zlinearyzowanie percepcji różnic w widzeniu kolorów przez oko ludzkie. Ustawa określiła także sposób umiejscowienia flagi w układzie pionowym (kolor biały umieszcza się zawsze po lewej stronie).

Barwa czerwona na Polskiej fladze oznacza w znaczeniu heraldycznym ogień, krew, odwagę oraz waleczność. Biała barwa natomiast, która tak naprawdę zastępuje odcień srebrny, symbolizuje wodę, dobro, pokorę, lojalność oraz czystość.

Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten ustaliła „Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” i obowiązuje on do dziś. Przykładowo, gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 metra szerokości. Jeśli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Co więcej, zgodnie z ustawą, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie.

flaga2

W Polsce istnieje także inny wariant flagi państwowej – biało-czerwone pasy z godłem Polski umiejscowionym na białym pasie. Tej flagi jednak mogą używać wyłącznie placówki dyplomatyczne poza granicami naszego kraju, lotniska cywilne, kapitanaty i bosmanaty w portach oraz jednostki pływające jako banderę RP, ponieważ flagą biało-czerwoną oznacza się na wodzie jednostki pilotujące.

Flaga z godlem Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, A na tej fladze, biel i czerwień,

Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

 

                                                                       „Barwy ojczyste” Czesław Janczarski

 

 

 

Źródła:

https://niepodlegla.gov.pl

https://www.pogotowieflagowe.pl