• 3 Kopia
 • 1 Kopia

rok liturgiczny

Przed nami nowy rok liturgiczny 2022/2023. W Kościele Katolickim rok podzielony jest na okresy i święta, a każdemu dniowi w roku liturgicznym przypisani są ogłoszeni przez Kościół błogosławieni i święci. Dzień, wg kalendarza kościelnego (liturgicznego), trwa od północy do północy.

Rok liturgiczny jest po to, aby móc przypominać i przeżywać na nowo całą historię zbawienia człowieka w oparciu o życie Jezusa Chrystusa. 

 

Niedziela 

to pierwszy dzień tygodnia, w którym celebrujemy zmartwychwstanie Jezusa. Wg trzeciego przykazania Dekalogu: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił" i  pierwszego przykazania kościelnego: "W niedziele i święta uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych", jesteśmy zobowiązani do uczestniczenia we Mszy Św. w każdą niedzielę i święta.

 

Jeżeli z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, bardzo zaleca się, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu, według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub w grupach rodzin. (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 2).

 

Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza (Por. KPK, kan. 1245). Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki. (KKK, 2181)

 

Obowiązek uczestniczenia we Mszy Świętej spełniają nie tylko osoby, które biorą udział w liturgii w sam dzień świąteczny, ale również ci, którzy uczestniczą w niej wieczorem dnia poprzedzającego (KPK, 1248 §). Przepis ten może okazać się pomocny m.in. dla osób, które na niedzielę planują podróż, a jednocześnie nie chcą zaniedbać obowiązku udziału w Eucharystii.

 

Uroczystości, święta, wspomnienia i dni powszednie 

Święta nakazane w Kościele Katolickim, wierni zobowiązani są do uczestniczenia we Mszy Św.:

 1. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – Nowy Rok (1 stycznia)
 2. Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
 3. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 
 4. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało
 5. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)
 6. Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
 7. Uroczystość Bożego Narodzenia (25 grudnia)

Pozostałe ważne święta w Kościele Katolickim

W święta te wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni.

 1. Ofiarowanie Pańskie / Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego)
 2. Uroczystość św. Józefa (19 marca)
 3. Poniedziałek Wielkanocny
 4. Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła
 5. Uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca)
 6. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
 7. Boże Narodzenie (drugi dzień) (26 grudnia)

Okresy liturgiczne:

 

Adwent - zaczyna się od niedzieli wypadającej między 27 listopada a 3 grudnia, zwanej I niedzielą adwentu, do I nieszporów Narodzenia Pańskiego w wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia. Adwent dzieli się na dwie części: pierwsza, trwająca do 16 grudnia włącznie koncentruje się na paruzji, zaś druga, obejmująca ostatni tydzień adwentu, poświęcona jest Najświętszej Maryi Pannie i bezpośredniemu przygotowaniu do Bożego Narodzenia.

 

Boże Narodzenie - rozpoczyna się od I Nieszporów Narodzenia Pańskiego do niedzieli po 6 stycznia włącznie, zwanej Niedzielą Chrztu Pańskiego.

 

Wielki Post - rozpoczyna się od  Środy Popielcowej (obowiązuje w tym dniu post ścisły) do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie, odprawianej wieczorem w Wielki Czwartek. Ponadto niedziela przed Wielkim Czwartkiem, zwana Niedziela Palmowa, rozpoczyna obchody szczególnego okresu zwanego Wielkim Tygodniem, który trwa aż do niedzieli następnej, zwanej Niedzielą Zmartwychwstania, zamykającą ten okres. Wielki Tydzień nie jest jednak formalnie wydzielonym okresem w roku liturgicznym.

 

Triduum Paschalne - to Wielki Czwartek, Wielki Piątek (obowiązuje post ścisły) i Wielka Sobota (obowiązuje post jakościowy)

 

Okres wielkanocny - zaczyna się od  liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę i trwa do VIII Niedzieli wielkanocnej włącznie - Zesłania Ducha Świętego.

 

Okres zwykły w ciągu roku

 • część pierwsza – od poniedziałku po Niedzieli Chrztu Pańskiego do wtorku przed Środą Popielcową włącznie,
 • część druga – od poniedziałku po Uroczystości Zesłania Ducha Św. do I Nieszporów I Niedzieli Adwentu wyłącznie.

 

 

Sprawdź swoją wiedzę na temat roku liturgicznego - gra koło fortuny

Źródło