• 1 Kopia
  • 3 Kopia

DSC 0531

Marly - to szwajcarskie miasteczko w kantonie Fryburg jest dla wierzących Polaków bardzo ważnym punktem na mapie Szwajcarii.

Dlaczego? To tu znajduje się kaplica Polskiej Misji Katolickiej pod wezwaniem św. Jana z Kęt. Nie jest ona wypożyczana przez Polaków, jak każdy inny koścół w Szwajcarii, ale nasza - polska.

Kaplica ta wraz z przylegającym budynkiem została wybudowana dzięki staraniom ks. prof. Józefa Innocentego Marii Bocheńskiego oraz dzięki darczyńcom. Zakup ziemi, postawienie domu polskiego i kaplicy stało się możliwe za sprawą wielkiej ofiarności pana Juliusza Godlewskiego, dzięki któremu wybudowano dom, pani Katarzyny Mazik, której cały majątek pozwolił na wybudowanie kaplicy oraz państwu Alfonsowi i Ludwice Bronarskim, którzy przepisując kamienicę we Fryburgu dali zabezpieczenie materialne na długie lata.

Obecnie nad funkcjonowaniem i utrzymaniem polskiego domu i kaplicy w Marly czuwa Fundacja im. Ojca Bocheńskiego, czyli ludzie, którzy jako wolontariusze pracują dla jak najlepszego funkcjonowania Fundacji, służąc Kościołowi i Polakom. Fundację wspierają także ludzie, którzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu  Przyjaciół PMK wspomagają finansowo w zatrudnieniu polskiego księdza dla Polaków. Na chwilę obecną w Marly rezydują: koordynator Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii: ks. prof. Krzysztof Wojtkiewicz i ksiądz stypendysta Stowarzyszenia: ks. Kordian Broniarczyk.

DSC 0534

Kaplica w Marly jest pięknym świadectwem umiłowania Boga i Ojczyzny przez Polaków. I choć dziś jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej, a tamtejsze władze miasteczka chętnie by przejęły ten kawałek polskiej ziemi, wierzymy i ufamy, że wśród Polaków są ciągle gorące i hojne serca, które pomogą utrzymać ten kawałek Polski - polskiej ziemi na szwajcarskiej mapie. 

Wszyscy jesteśmy potrzebni dla istnienia Misji Matki w Marly.

Jeśli chciałbyś zostać członkiem wspólnoty, to serdecznie zapraszamy. Informacje i deklaracje są tutaj i tutaj . Można też wesprzeć nas okazjonalnie. Za każdą Waszą wpłatę jesteśmy wdzięczni. 

Zapraszamy również do odwiedzenia kaplicy w Marly. 

 

Galeria

 

Msze św. w Marly (podane za informacją ze strony http://www.polskamisja.ch/index.php/marly):

• Każda niedziela i święta - godzina 9.30.

• W dwie niedziele miesiąca (zgodnie z rozkładem zajęć szkolnych w zakładce "Katecheza") Msza św. ze szczególnym udziałem dzieci.

• Wcześniej, tj. od godziny 9.00 różaniec i możliwość skorzystania ze spowiedzi św. 

• Poniedziałek-piątek: godz. 7.30 Msza św. w j. francuskim

• W każdą środę o godz. 19.30 - Msza św. z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

• W każdą sobotę o godz 19.30 Msza św.